• Ale jak oni to robia?? przecież wszędzie jest weryfikacja w zakładaniu konta itd?? Masakra
 • Szybka decyzja I sprawna obsluga wystarczy byc terminowym I jest ok
  bulinka37 o
 • mam nadzieje ze się coś zmieni byle na lepsze dla pozyczkobiorców
 • Witam serdecznie. Dziękuję za wszystkie sugestie i pozytywne komentarze. W razie pytań zapraszam do kontaktu z naszymi konsultantami. Pozdrawiam.
  Ekspert_SMS365 o
 • Nie wierzyłam a jednak dostałam 1000zł na 0%. Mam nadzieję, że później nie wyskoczą z jakimiś dodatkowymi opłatami, ale na razie nic na to nie wskazuje. Póki co polecam!
  Mary o

Czy da się zaoszczędzić zamieniając kąpiel w wannie na prysznic?

prysznic

W każdym gospodarstwie domowym część wydatków stanowią rachunki za wodę i ścieki. Czy da się coś zrobić, by można było na wodzie zaoszczędzić? Można oszczędniej zużywać prąd więc dlaczego nie wodę? Tym bardziej, że dzięki zmianie kilku przyzwyczajeń możemy zaoszczędzić nawet 600 zł rocznie na osobę.

Płacąc za wodę płacimy za jej doprowadzenie oraz odprowadzenie do oczyszczalni ścieków. Średni koszt 1m3 wody w Polsce to ok. 10 zł.  Przy określaniu ceny ciepłej wody musimy uwzględnić koszt podgrzania 1m3 zimnej wody. W zależności od tego, jak podgrzewana jest woda w naszym domu/mieszkaniu, różny będzie koszt jej podgrzania. Z reguły ciepła woda jest o około 2 razy droższa od wody zimnej, więc 1 m3 kosztuje ok. 25 zł. Przeliczając na litry:

 • 10 litrów wody zimnej to koszt 0,10 zł,
 • 10 litrów wody ciepłej – 0,25 zł.

Skoro to są tak niewielkie kwoty, to czy da się coś na tym oszczędzić?

Oczywiście, że tak. W wielu domach wieczorna kąpiel w wannie to niemal tradycja. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile kosztuje taka przyjemność. Średnia pojemność wanny to 200-250l.  Załóżmy, że podczas kąpieli napełnimy ją mniej więcej do połowy, przez co zużyjemy na to ok. 110 litrów wody, Do tego celu potrzebne będzie ok. 70 litrów wody ciepłej i 40 litrów zimnej. Jak łatwo obliczyć koszt takiej kąpieli to co najmniej 2,15zł.  Nie wydaje się to dużo, jednak gdy weźmiemy pod uwagę 30 kąpieli w miesiącu na osobę (30 x 2,15zł = 64,5 zł) to okazuje się, że na same kąpiele rocznie wydajemy nawet 774zł.

Gdy kąpiel w wannie zamienimy na szybką – ok. 5 minutową kąpieli pod prysznicem, możemy zdziwić się ze skali oszczędności. 5-minutowy prysznic to ok. 40 litrów zużytej wody – przyjmijmy, że po 20 litrów ciepłej i zimnej. W takim przypadku koszt kąpieli pod prysznicem wyniósłby 0,70 zł, co w skali miesiąca daje 21 zł, a w skali roku 252 zł.  Zamieniając więc wannę na prysznic, możemy zaoszczędzić ok. 522 zł rocznie. Biorąc pod uwagę 3-osobowe gospodarstwo domowe, oszczędności mogą więc zaoszczędzić 130 zł miesięcznie i 1566 zł rocznie. Może warto więc zmienić przyzwyczajenia?

Czy da się zaoszczędzić zamieniając kąpiel w wannie na prysznic?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*