• Ale jak oni to robia?? przecież wszędzie jest weryfikacja w zakładaniu konta itd?? Masakra
  • Szybka decyzja I sprawna obsluga wystarczy byc terminowym I jest ok
    bulinka37 o
  • mam nadzieje ze się coś zmieni byle na lepsze dla pozyczkobiorców
  • Witam serdecznie. Dziękuję za wszystkie sugestie i pozytywne komentarze. W razie pytań zapraszam do kontaktu z naszymi konsultantami. Pozdrawiam.
    Ekspert_SMS365 o
  • Nie wierzyłam a jednak dostałam 1000zł na 0%. Mam nadzieję, że później nie wyskoczą z jakimiś dodatkowymi opłatami, ale na razie nic na to nie wskazuje. Póki co polecam!
    Mary o

Kupujemy samochód: za gotówkę, na kredyt, czy w leasingu?

Kupujemy samochód: za gotówkę, na kredyt, czy w leasingu?Fot. Fotolia

Gdy podjęliśmy już decyzję o zakupie nowego samochodu, wówczas oprócz wyboru modelu, silnika, koloru czy poziomu wyposażenia wymarzonych czterech kółek, musimy zastanowić się jak najkorzystniej zapłacić za samochód – czy zaciągnąć kredyt, czy wziąć auto w leasingu czy też zapłacić za niego gotówką.

Kredyt – najdroższa alternatywa.
Na kupno drogiego samochodu za gotówkę stać stosunkowo niewielką liczbę Polaków. Wielu z nich korzysta wówczas z opcji kupienia samochodu na kredyt. Nie każdy jednak ma szansę taki kredyt trzymać. Każdy bank sprawdza bowiem zdolność kredytową klienta i określa, jaką sumę może mu powierzyć. Wysokość raty uzależnia się od dochodów – im posiadamy mniejsze dochody, tym musimy wybrać dłuższy okres kredytowania, dzięki czemu raty będą mniejsze. Jednak im bardziej wydłużamy czas spłaty, tym bardziej rosną odsetki. Jeśli pożyczymy np. 50 tys zł na 48 miesięcy, to przy oprocentowaniu 7% oddamy bankowi pożyczone 50 tys zł oraz 14 tys zł odsetek. Jeśli zaś spłatę rozłożymy na 84 miesiące, wysokość odsetek wyniesie niemal 25 tys zł, co oznacza koszta większe o niemal 10 tys zł.
Z ekonomicznego punktu widzenia spłata kredytu powinna być zatem jak najkrótsza. Koszty pożyczki można próbować zminimalizować poprzez wkład własny, stanowiący min. 10% wartości pożyczki. Wówczas możemy liczyć na obniżkę oprocentowania bądź prowizji o 1-2%. Warto też brać kredyt w banku, którego aktualnie jesteśmy klientem, albowiem możemy liczyć na korzystniejsze warunki otrzymania kredytu.

Jeśli kredyt to jaki – gotówkowy czy samochodowy?
Kredyty samochodowe są najłatwiej dostępne. Mają niższe oprocentowanie od kredytów gotówkowych i są w zasięgu osób mniej zarabiających. W takim kredycie nie otrzymamy pieniędzy do ręki – bank przelewa je na konto sprzedającego samochód. Ubiegając się o kredyt samochodowy musimy spełnić także więcej formalności. Jedną z nich, która może się wydawać najbardziej kłopotliwa, jest przerejestrowanie samochodu na nowego właściciela, zanim poprzedni właściciel otrzyma pieniądze z banku. Jest to dość uciążliwe, szczególnie dla sprzedających, albowiem nie znając zasad jakimi kierują się banki, mogą mieć oni obawy że nowy nabywca próbuje ich naciągnąć na przepisanie samochodu, a potem nie zobaczą żadnych pieniędzy. Niestety jednak większość banków wymaga takich czynności zanim wydadzą oni pieniądze sprzedającemu.
Z racji mniejszej liczby formalności, kredyty gotówkowe są bardziej popularne od samochodowych. Dzieje się tak mimo faktu, iż są one bardziej kosztowne. Dlatego w przypadku kredytu gotówkowego trzeba więcej zarabiać niż przy kredycie samochodowym, nawet jeśli staramy się o tą samą kwotę.

Leasing – taniej, ale nie bez przeszkód.
Większość z nasi kojarzy leasing jako formę kredytowania, dostępną tylko dla firm. Ale tak nie jest. Osoby prywatne mogą też korzystać z tzw. leasingu konsumenckiego. To forma finansowania, w której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkownia samochodu w zamian za uzgodnione umową raty leasingowe. A zatem jest to forma wypożyczenia czy też dzierżawienia samochodu. Leasing nie ogranicza zdolności kredytowej i umożliwia pozyskanie samochodu bez ponoszenia znacznego jednorazowego wydatku. Po zakończeniu umowy leasingu – trwającej zwykle 2-3 lat, samochód można zwrócić lub odkupić. Decydując się na leasing musimy mieć na uwadze opłatę wstępną, która wynosi zwykle 20% wartości pojazdu.
Samochody sprzedawane w leasingu mogą być tańsze, gdyż firmy leasingowe prowadzą zakupy hurtowe na dużo lepszych warunkach. Procedury zakupu auta w leasingu są prostsze i szybsze niż przy kredycie bankowym. Mniej restrykcyjne podejście wynika z faktu, że wypożyczane samochody cały czas są własnością firmy leasingowej. Dlatego nie musimy tracić czasu w urzędach, by zarejestrować pojazd. Leasing ma jednak swoje wady. Samochody, które możemy w ten sposób finansować nie mogą być starsze niż 4 lata. Poza tym wspomniana 20% opłata wstępna może być przeszkodą dla wielu osób. Należy mieć także na uwadze fakt, że wszelkie usterki musimy usuwać w ASO, także niewielkie oszczędności uzyskane na ratach można stracić gdy usterek tych będzie więcej. Posiadając samochód w leasingu nie nabywamy również praw do kolejnych zniżek ubezpieczeniowych, a na wyjazd za granicę musimy uzyskać pozwolenie firmy wypożyczającej samochód.
Zasadniczym problemem leasingu konsumenckiego to brak możliwości odpisania od podatku rat płaconych za użytkowanie pojazdu. Taką możliwość mają przedsiębiorcy, dla których leasing oznacza duże korzyści. Zaoszczędzone przez nich kwoty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent wartości auta. To dlatego w przypadku zakupów firmowych leasing jest najpopularniejszą formą finansowania samochodów.

Płacisz gotówką? Zapłacisz najmniej.
Jeśli mamy odpowiednią ilość gotówki w domowym budżecie, to płatność gotówkowa to wydaje się być najlepszym sposobem sfinansowania kupna samochodu. Jest ona najszybsza, najmniej kłopotliwa i najtańsza z możliwych opcji. Dzięki niej ominiemy wiele procedur bankowych, zobowiązań finansowych na przyszłość oraz dodatkowych kosztów. Nie musimy mieć dodatkowych zabezpieczeń, pieniądze mamy do dyspozycji w każdej chwili, zaś po kupnie samochodu przechodzi on od razu na naszą własność. Możemy więc robić z nim co chcemy, a nawet od razu sprzedać.
Jeśli jednak nie masz wystarczająco dużej sumy, to płatność gotówkowa nie koniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem. Pozbycie się jednorazowo większej kwoty powoduje duży ubytek w budżecie domowym i często konieczność rezygnacji z innych potrzebnych inwestycji.

Kupujemy samochód: za gotówkę, na kredyt, czy w leasingu?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*