[decent_comments max_excerpt_words="50" /]

Ranking kredytów gotówkowych

październik 2019

Najlepsze konto oszczędnościowe – Top 5 kont oszczędnościowych w styczniu 2018

Jeśli lubisz oszczędzać pieniądze dorzucając do nich stopniowo niewielkie sumy i ważna jest dla Ciebie możliwość wypłacenia gotówki bez konsekwencji – konto oszczędnościowe będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Jakie jest najlepsze konto oszczędnościowe w styczniu 2018?

Jedną z głównych zalet kont oszczędnościowych jest bezpieczeństwo odsetek. W razie potrzeby możemy wypłacić środki z konta, a odsetki nie zostaną anulowane. Co więcej – konto oszczędnościowe możemy traktować jak skarbonkę, dorzucając do niego małe kwoty w miarę przypływu gotówki.

Konto oszczędnościowe – definicja

Konto oszczędnościowe jest rodzajem rachunku bankowego, którego zadaniem jest przede wszystkim przechowywanie i pomnożenie oszczędności właściciela. Z definicji mamy swobodny dostęp do środków na koncie oszczędnościowym, jednak warto dokładnie sprawdzić, co dla konkretnego banku oznacza termin „swobodny” – zwykle pierwsza wypłata środków z konta w miesiącu jest bezpłatna, ale za kolejne naliczana jest już prowizja (tak więc wypłacić środki możemy swobodnie – jednak musimy się liczyć z ewentualną dopłatą prowizji). Konta oszczędnościowe cechuje zmienne oprocentowanie – to również ważna informacja, ponieważ wysokie oprocentowanie w miesiącach promocyjnych nie jest gwarancją takiego samego oprocentowania w miesiącach kolejnych. Pieniądze są ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – nawet, jeśli bank zbankrutuje, nie stracisz swoich oszczędności.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe?

oprocentowanie – im wyższe oprocentowanie, tym lepiej. Jak się okazuje jest to kryterium ważne, ale nie najważniejsze – wysokie, reklamowane oprocentowanie może być powiązane z pewnymi haczykami, jak np. płatne konto osobiste.

częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częściej doliczane są odsetki do konta tym lepiej, dlatego najkorzystniejsze są konta oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną, a mniej korzystne te z kapitalizacją miesięczną.

prowizje od wypłat – konto oszczędnościowe z definicji ma zachęcać do oszczędzania – wypłaty są możliwe, jednak wiele banków nalicza od nich prowizje.

warunki otwarcia konta oszczędnościowego – sprawdź, czy bank wymaga otwarcia konta osobistego, a także czy prowadzenie konta jest bezpłatne i jakie są opłaty dodatkowe.

 

Najlepsze konta oszczędnościowe w styczniu 2018

  1. Konto oszczędnościowe w BGŻ Optima

– oprocentowanie do 3,5 % na lokacie na start i 2,5 % dla nowych środków

– darmowe wpłaty i wypłaty (bez limitów)

– nie musisz zakładać konta osobistego

– zamknięcie konta nie powoduje utraty odsetek

  1. Konto oszczędnościowe w ING Bank

– oprocentowanie do 2,5 % przez 4 miesiące

– gwarancja niezmienności oprocentowania przez 4 miesiące

– 1 darmowy przelew w miesiącu

  1. Konto oszczędnościowe w Getin Banku

– oprocentowanie do 2,5 % na nowe środki

– gwarancja niezmienności oprocentowania przez 4 miesiące

– 1 darmowy przelew w miesiącu (wpłata lub wypłata)

  1. Konto oszczędnościowe w Millenium Bank

– oprocentowanie do 2,5 % na nowe środki

– gwarancja niezmienności oprocentowania przez 3 miesiące

– 1 darmowy przelew w miesiącu

  1. Konto oszczędnościowe w Alior Bank

– oprocentowanie do 2,5 % w skali roku na nowe środki

– gwarancja niezmienności oprocentowania przez 4 miesiące

– 1 darmowy przelew w miesiącu

 

Konto oszczędnościowe, czy lokata?

Konta oszczędnościowe mają taką przewagę nad lokatami, że pozwalają utrzymać płynność finansową. Mają jednak niższe oprocentowanie niż standardowe lokaty, co więcej – jest to oprocentowanie zmienne (po okresie promocyjnym może być zdecydowanie niższe). Dla osób ceniących swobodny dostęp do kapitału (kosztem mniejszych zysków) konto oszczędnościowe będzie lepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[widgets_on_pages]