• autor12 on Oszuści wyłudzający pożyczki złapaniAle jak oni to robia?? przecież wszędzie jest weryfikacja w zakładaniu konta itd?? Masakra
  • bulinka37 on Netcredit.plSzybka decyzja I sprawna obsluga wystarczy byc terminowym I jest ok
  • autor12 on Coraz bliżej do regulacji sektora pożyczkowego w Polscemam nadzieje ze się coś zmieni byle na lepsze dla pozyczkobiorców
  • Ekspert_SMS365 on SMS365.plWitam serdecznie. Dziękuję za wszystkie sugestie i pozytywne komentarze. W razie pytań zapraszam do kontaktu z naszymi konsultantami. Pozdrawiam.
  • Mary on Vivus.plNie wierzyłam a jednak dostałam 1000zł na 0%. Mam nadzieję, że później nie wyskoczą z jakimiś dodatkowymi opłatami, ale na razie nic na to nie wskazuje. Póki co polecam!

Lepsza ochrona klientów firm pożyczkowych

Lepsza ochrona klientów firm pożyczkowych

Już niedługo klienci firm pożyczkowych udzielających chwilówek, będą mogli cieszyć się większym bezpieczeństwem. Ministerstwo Finansów opracuje bowiem projekt zmian zwiększających ich ochronę.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz Prawa bankowego. Nowelizacja przepisów miałaby umożliwić także skuteczne eliminowanie z obrotu gospodarczego firm działających na rynku finansowym bez wymaganego zezwolenia, zwłaszcza tych, których głównym celem są „zgodne z prawem” oszustwa. Ulubioną techniką działania takich firm jest udzielanie pożyczek i umieszczanie w umowie kruczków prawnych, przez które niejednokrotnie pożyczkobiorca musi spłacić dziesięciokrotnie więcej niż pożyczył. Zdarzają się jednak przypadki, że firma udzieliła pożyczki w wysokości 700zł, a przez kilka lat ściągnęła dzięki komornikowi kilkanaście tysięcy odsetek, a żądała jeszcze 120 tys zł. To niemal 200 razy więcej niż pożyczona kwota! Ten przypadek opisaliśmy w artykule: Z cyklu kocham ten kraj: 13 lat walki z nieuczciwym pożyczkodawcą.

Nowelizacja ustawy ma ukrócić tego typu sytuacje. Wprowadzona ma być maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie w spłacie oraz odsetek od odsetek, oraz przewidziano ograniczenie całkowitych kosztów kredytu konsumenckiego. Podwyższone mają też zostać kary za prowadzenie działalności bankowej bez wymaganego zezwolenia.

W założeniach nowelizacji wskazano, iż suma pozaodsetkowych kosztów kredytu nie będzie mogła przekroczyć 25% całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego i dodatkowo 30% całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego w stosunku rocznym. Ponadto całkowity koszt kredytu (z wyłączeniem odsetek) nie będzie mógł przekroczyć 100% całkowitej kwoty kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*